مصاحبه اختصاصی با مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور

رحمت اله حاجی محمد علی مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور ، توسعه و نوسازی و کاهش عمر متوسط ناوگان را یکی از اهداف اتحادیه ذکر کرد و افزود: خوشبختانه اتحادیه توانسته در مدت فعالیت خود به بخش مهمی از از این اهداف دست پیدا کند . ضمن اینکه در این راستا در سال جاری نیز با هماهنگی و تعاملی که با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ایی برقرار شده است ، بحث نوسازی ناوگان بصورت جدی تر در حال انجام است.

ایشان همچنان یکی دیگر از اهداف این اتحادیه در بخش توسعه ناوگان را ورود خودروهای مدل روز و هیبریدی با استفاده از تسهیلات کم بهره بیان کردند.

مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور در ادامه ، یکی از مشکلات اصلی جابه جایی مسافران را تعداد زیاد مسافربران شخصی که بدون شناسنامه و نظارت در اطراف پایانه ها فعالیت میکنند ، دانست و گفت : این ناهنجاری در سطح تمامی شهرستانها و استانها و جود دارد که این موضوع هم برای رانندگان هم برای مسافران ، مشکلات اساسی ایجاد میکند و در کار و فعالیت بخش سواری کرایه تاثیر منفی میگذارد.

ایشان در خصوص ازادسازی نرخ بلیط اظهار داشت : با توجه به این که در شقوق حمل و نقل اعم از هوایی و ریلی ، شناوری نرخ اجرا شده است، نرخ حمل و نقل جاده ای هم بایستی بر اساس عرضه و تقاضا بازار تعیین شود ، که در این خصوص تشکل های صنفی می توانند نظارت و کنترل لازم را اعمال کنند.

وی معتقد است اجرای شناور سازی نرخ می تواند انقلابی در صنعت حمل و نقل جاده ایی ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه شناورسازی نرخ بلیط حمل و نقل و تعاملی که بین تشکل های صنفی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای وجود دارد ، می توانند به توسعه و بهره وری این بخش کمک کنند ، نصریح کرد:از آنجایی که سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل جاده ای صرفا از طریق بخش خصوصی صورت میگیرد ، دولت بعنوان دستگاه ناظر در حوزه حمل و نقل جاده ایی می تواند با تعامل و همکاری بخش خصوصی به ارتقای سطح خدمات کمک شایانی کند.

 

مدیر عامل اتحادیه شرکتهای تعاونی سواری کرایه بین شهری در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به سخن مهندس کشاورزیان در روز حمل و نقل سال جاری مبنی بر پایین بودن بهره وری در بخش حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: ایشان به نکته جالبی اشاره کردند که نشان از دید کارشناسی و نکته بینی ایشان دارد . ما هم از همان روزی که این بحث را مطرح کردند، با تیم کارشناسی و دانشگاهی به دنبال آسیب شناسی و ارائه راهکارهای اجرایی برای بالا بردن بازه اقتصادی و بهره وری در این بخش هستیم که پس از جمع بندی به صورت مکتوب و یا طی نشستی ، مسائل و مشکلات را مطرح خواهیم کرد تا با همکاری و مساعدت مسئولان بتوانیم بهره وری را افزایش دهیم.

همچنین ایشان با اشاره به این که در همه جای دنیا از بهترین نوع خودرو و ایمن ترین آن در ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده می شود ، تصریح کرد : نمونه ان اعطای تسهیلات مناسب برای خودروهای روز است ، اما به دلیل سرمایه گذاری بالا و بهره وری پایین این امر میسر نشده است .لذا از دست اندر کاران انتظار می رود تعرفه گمرکی را برای خودروهای عمومی کاهش و یا حذف کنند تا شاهد روند افزایش سرمایه گذاری و افزایش بهره وری در بخش سواری کرایه باشیم.